• Home
  • //
  • blog
  • //
  • Drzwi przesuwne czy otwarte

Drzwi przesuwne czy otwarte

Drzwi przesuwne – nowoczesny i praktyczny zastępnik tradycyjnych drzwi.

Zakup nowego domu czy mieszkania to  dopiero początek. Będziesz musiał bowiem  podjąć wiele ważnych decyzji, związanych z wyborem najlepszych rozwiązań, zarówno technicznych, jak i designerskich. To dzięki nim stworzysz swoje wymarzone cztery kąty Przytulny dom, do którego z chęcią będziesz wracał. Wygląd to jednak nie wszystko.   W przypadku wyboru drzwi warto wziąć pod uwagę, względy praktyczne, jak i ich wygląd i to jak komponują się z wnętrzem.W przypadku drzwi możemy zastanawiać się nad wyborem tradycyjnych, jedno lub dwuskrzydłowych, bądź też rozważyć zastosowanie drzwi przesuwnych.  Co jednak będzie lepsze — drzwi przesuwne, czy otwarte.

Drzwi przesuwne czy otwarte —  istotne kryteria

Żeby odpowiedzieć na pytanie, które rodzaj drzwi jest lepszy, należy wziąć pod uwagę konkretne kryterium. Takie podejście znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji.  Na początku weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym chcesz zamontować wybrane drzwi.

Drzwi przesuwne czy otwarte prowadnica

Wielkość pomieszczenia

Drzwi przesuwne stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie w aranżacji przestrzeni, ich zastosowanie jest uniwersalne, bo nadają się do małych wnętrz, ograniczając ilość absorbowanego miejsca, które potrzebne jest w przypadku drzwi skrzydłowych, jak i do większych przestrzeni. Bez względu na to, czy chcesz  zastosować je do przedzielenia powierzchni pokoju w małej kawalerce, czy zagospodarowania wnęk w większym pomieszczeniu, sprawdzą się idealnie. A przy połączeniu z odpowiednim designem, staną się także — cieszącym oko — elementem dekoracyjnym.

Rodzaj pomieszczenia

Drzwi  przesuwne doskonale się w sypialni, Dzięki nim bez problemu otworzysz szafę  i wyjmiesz jej zawartość. Nawet przy pełnym zagospodarowaniu przestrzeni meblami i dużym sypialnianym łóżkiem. Co bardzo często  stanowi nie lada wyzwaniem, w przypadku drzwi otwartych. Dodatkowo, powierzchnia frontów przesuwnych może stać się ciekawym i nowoczesnym elementem wykończenia wnętrz. Drzwi o dużej powierzchni z oryginalnym wypełnieniem nadają wnętrzu charakter i stają się częścią ozdobną, a nie tylko praktyczną. Duża dostępność materiałów oraz nowoczesne rozwiązania, jak chociażby fototapety, lustra, czy lacobel o różnych kształtach i strukturze powodują, że drzwi nadają wyjątkowy charakter każdemu pomieszczeniu. Dzięki frontom  przesuwne, będziesz mieć niemal nieograniczony ł dostęp do dużej części powierzchni, jaka znajduję się za drzwiami. W przypadku szafy, jednym posunięciem odsłaniamy duża część garderoby i uzyskasz dostęp do kilku półek czy modułów. Koniec z przepychaniem się i utrudnionym dostępem. Tego typu rozwiązanie to również ciekawy sposób na oddzielenie strefy RTV w pokoju, czy garderoby w sypialni. Moduł przesuwny coraz częściej stosowany jest w drzwiach tarasowych, ale także przy oddzieleniu gabinetu od back office’u w lokalach usługowych. Masz w domu zbuntowanego nastolatka albo małego bałaganiarza?   Zamontowanie drzwi przesuwnych to niezwykle prosty sposób na kreatywne pozbycie się bałaganu. Bez obaw o to, że ubrania pod wpływem ciężaru wysypią się, otwierając drzwi.

Drzwi przesuwne czy otwarte

Działanie

Otóż tego typu drzwi montuję się na prowadnicach, które umożliwiają przesuwanie się płyty w jedną i drugą stronę. Prowadnice umieszczone są nad otworem drzwiowym lub w suficie. Oczywiście cały mechanizm jest niewidoczny dla oka, ponieważ zostaje ukryty pod specjalną listwą maskującą wykonaną z tego samego materiału co drzwi, dając efekt jednolitego i estetycznego wykończenia.

Rozmiar

Niewątpliwą zaletą  drzwi przesuwnych jest to ich szerokość. W zależności od otworu oraz uchwytu, jaki chcemy zastosować do otwierania drzwi, mogę one mieć rozmiar od 60 do nawet 150 cm szerokości. Drzwi mogą być jedno-, dwu-, lub nawet trzyskrzydłowe, co umożliwia  zakrycie naprawdę dużej przestrzeni lub przedzielenia jej części za ich pomocą. Klasyczne, a zarazem najczęściej wybierane drzwi mają rozmiar 90 cm. Uchwyt umiejscawia się przeważnie na czole skrzydła, co daje możliwość odsunięcia całego skrzydła, a tym samym szerokość drzwi może być równa szerokości wnęki w ścianie. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na montaż uchwytu na płaszczyźnie skrzydła, to należy pamiętać, że musi być ono o 10 cm szersze niż planowany otwór, gdyż nie będzie można go całkowicie odsunąć na ścianę.

Drzwi przesuwne czy otwarte

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa nie ma kompromisu.. Nic dziwnego, skoro miejsce, które chcesz urządzić, ma służyć nie tylko Tobie, ale także Twoim  pociechom, dlatego zależy Ci, aby użytkowanie drzwi było jak najbardziej komfortowe i bezpieczne. Decydując się drzwi przesuwne, unikniesz wystających skrzydeł, które mogą przyczyniać się do wielu wypadków.  Dodatkowo, ograniczamy możliwość uszkodzenia futryny czy trzaskania pod wpływem przeciągów okiennych, czy chociażby emocji. Drzwi przesuwne są bowiem wykonane w taki sposób, aby otwierały się i zamykały, poruszając się wzdłuż linii ściany. Mogą zarówno przesuwać się nachodząc na ścianę, pozostając przy tym cały czas widoczne lub chować się w specjalnej wnęce, znikając tym samym w ścianie. Dużą zaletą drzwi przesuwnych chowanych w tzw. kasecie jest fakt, że można je zamontować na każdym etapie budowy domu, zarówno we wstępnej fazie projektu, jak i w momencie, kiedy mury są już gotowe.  Największą różnice odczujesz jedynie w chwili zamówienia. Drzwi zostaną bowiem dopasowane do n istniejącego otworu, albo to otwór w ścianie będzie dopasowany do drzwi, które wybrałeś w sklepie.

Drzwi przesuwne  czy otwarte — co będzie lepsze

Wszystko zależy oczywiście od Twoich osobistych potrzeb i preferencji.  Wybór drzwi przesuwnych otwiera przed Tobą większe możliwości, jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Co więcej – drzwi tego typu są uniwersalne. Dzięki nim zaoszczędzisz miejsce tam, gdzie jest to konieczne, ale sprawdzą się doskonale w przestronnych pokojach i innych pomieszczeniach o dużym metrażu.

Categories: blog

Podobne Posty