Montaż drzwi przesuwnych — instrukcja krok po kroku
Montaż drzwi przesuwnych ogranicza się do czterech prostych kroków, a jego instruktaż jest przystępny nawet dla laików i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi.
Krok pierwszy — Montaż drzwi przesuwnych – wybór odpowiedniego produktu
Od czego zacząć? Najważniejszy, a zarazem pierwszy krok to wybór drzwi. W zależności od potrzeb i miejsca, w którym chcemy je zastosować, możemy wybierać między drzwiami naściennymi z różnych materiałów. Począwszy od drewna litego i płyty, przez aluminium, a nawet szkło. Wszystko zależy od oczekiwań i walorów estetycznych, jakie chcemy uzyskać.
Po wyborze materiału kolejnym krok to określenie odpowiedniego rozmiaru. Warto odpowiednio wymierzyć szerokości i wysokości otworu drzwiowego oraz sprawdzić, czy drzwi nie będą kolidowały z włącznikiem od światła w ścianie, czy gniazdkiem elektrycznym. W przypadku kiedy takie utrudnienia się pojawiają, montaż nadal jest możliwy, ale wymaga dodatkowych czynności modernizacyjnych.
Decydując się na drzwi przesuwne, powinniśmy określić, czy chcemy, aby były one widoczne i nachodziły na ścianę, czy mają pozostać ukryte w ścianie, co możemy uzyskać, dzięki montażowi w tzw. kasecie. Te pierwsze polecane są w budynkach mieszkalnych, ich montaż nie wymaga większych remontów. Drzwi ukryte w kasecie będą idealnym rozwiązaniem w nowych pomieszczeniach, gdzie ich obecność była wcześniej uwzględniona w projekcie.
Krok drugi — Montaż drzwi przesuwnych – przygotowanie otworu drzwiowego
Przed przystąpieniem do montażu, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym będą znajdowały się nowe drzwi. Na początku należy pozbyć się wszelkich nierówności ze ścian, które mogą utrudniać działanie prowadnic. Ważne jest również, aby przed przystąpieniem do instalowania drzwi sprawdzić, czy w ścianie nie ma starej ościeżnicy po drzwiach skrzydłowych. Jeżeli jest, należy usunąć ją ze ściany i odpowiednio przygotować powierzchnię, maskując ubytki, chociażby przy użyciu kasetonów.
Krok trzeci — Montaż drzwi przesuwnych – montaż prowadnic
Kolejnym krokiem będzie dokładnie wymierzenie wysokości skrzydła. Jest to niezbędna informacja, na podstawie której dopasujemy wysokość, na której należy zamontować prowadnice. Przy montażu dolnego mechanizmu, należy uwzględnić minimalną przestrzeń, jaka powinna znajdować się między powierzchnią podłogi. Najłatwiej będzie uzyskać to przez dodanie ok. 1 cm do wysokości skrzydła. Po ustaleniu wymiarów określamy położenie prowadnic, najlepiej sprawdzając ich poziom przy użyciu poziomicy. Jeżeli położenie mechanizmu na ścianie jest nam już znane, możemy przejść do określenia położenie drzwi wewnętrznych. Ważne, aby podłoga była równa i odpowiednio wypoziomowana, w innym przypadku działanie drzwi może być mocno zaburzone i konieczne będzie dostosowanie poziomu położenia prowadnic do uchyleń w podłodze. Należy pamiętać, że prowadnica powinna być dwukrotnie szersza od skrzydła, dzięki czemu drzwi będą mogły swobodnie pracować. Kolejny ważny punkt to otwory montażowe pod kołki rozporowe, które powinny znajdować się co ok. 25 cm przez całą szerokość mechanizmu.
Krok czwarty — montaż drzwi przesuwnych
Jeżeli mechanizm drzwi jest już gotowy, to pozostaje nam umiejętnie umieścić w nim skrzydła drzwiowe. Pierwszy etap to montaż wózków jezdnych w górnej części skrzydła. Jeżeli te są gotowe, to pozostaje nam przejść do wstawienia skrzydła w górną prowadnicę. Jeżeli wcześniejsze montażu przebiegły prawidłowo to drzwi powinny działać prawidłowo. Na koniec należy zamontować ogranicznik otwierania oraz dla polepszenia efektów wizualnych zamaskować prowadnice za pomocą maskownicy dobranej pod kolor płyty.
Montaż drzwi przesuwnych ile trwa?
Jak widać, montaż drzwi przesuwnych nie należy do czasochłonnych i skomplikowanych zadań. Zamontowanie takich drzwi zajmie Ci ok. dwie, trzy godziny, a jeśli robisz to po raz pierwszy, czas ten wydłuży się zapewne do czterech godzin. Nie jest to jednak praca na tyle skomplikowana, abyś musiał zatrudniać fachowca. Kiedy już zamontujesz drzwi będziesz dumny z efektów swojej pracy, a Twoje wnętrze na pewno na tym zyska.